۱۳۹۲/۰۱/۱۱

مقایسه نموداری توان خرید سکه طلا در دوران پهلوی و جمهوری اسلامی
اگر ارزش «طلا» را ثابت فرض کنیم و «حداقل حقوق ماهیانه یک کارگر ساده» را متغیر، بر اساس آمار بانک مرکزی جمهوری اسلامی درسال 1353 حداقل حقوق کارگر برابر با 4.2 سکه یک گرمی طلا میشده که درسال 1356 به 7 سکه طلا صعود کرده است.

با وقوع انقلاب این مقدار سریعاً به 0.8 سکه سقوط کرده و پس از آن با افت و خیزهای مختلف همراه بوده .... در دوران جمهوری اسلامی که در نمودار بزرگنمایی شده است بهترین وضعیت مربوط به سال 1383 در دولت خاتمی است که در آن سال حقوق ماهانه کارگر ساده معادل با یک سکه طلا بوده که کماکان بسیار پایین تر از وضعیت کارگران در آخرین سالهای رژیم شاهنشاهی در سال 1356 (حقوق کارگر ساده= 7 سکه طلا) است.... و امروز کف حقوق یک کارگر ساده برابر با 380 هزار تومان و معادل 0.2 (یک پنجم) سکه طلا است!

حالا آن "آزادیخواهان" اسلامی-کمونیست که گلوهایشان را برای کارگر پاره میکردند و سینما ها و بانک ها را آتش زده و پادگان ها را غارت میکردند و انقلاب شکوهمند را به پیروزی رساندند امروز جواب بدهند که کجای کار هستند؟ از چشمان کارگران و زن و بچه هایشان شرم نمیکنند؟

نمودار حاضر بر اساس اطلاعات منتشر شده در سایت بانک مرکزی جمهوری اسلامی (از سال 1353 تا اکنون) توسط آقای بابک شمس محاسبه شده است. منبع :طرح غرامت از انقلابیون 57 که به اشتباه خود اقرار نکرده اند

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر

نتیجه از سریال بازی ماهی مرکب: به برخی پیرها اعتماد و دلرحمی نکنید

ماهی مرکب و سید علی خامنه ای بسیاری مواقع ما انسانها تا یک نفر پیر رو میبینیم دلمون به حالش میسوزه و با محبت باهاش رفتار میکنیم. اما بعضی از...