در باب شهر قیصریه (کایسری)

تجربه زندگی بیش از یکسال در شهر کایسری من را بر آن داشت که میزانی در باب این شهر بنویسم. شهر کایسری با جمعیت 1.322.376  یکی از 10 شهر پرجمعیت ترکیه است . (طبق آمار سال 2014) و همچنین سومین استان بزرگ منطقه آنتولی (آنادولو) بعد از آنکارا و قونیه محسوب می شود.

کایسری یکی از بزرگترین شهرهای صنعتی ترکیه نیز هست و کارخانه جات متعددی در این شهر یافت می شود.


اگر یک خط افقی در مرکز ترکیه و یک خط عمومی دیگر در مرکز ترکیه بکشید محل تلاقی این دو نقطه شهر کایسری هست و دقیقا این شهر در مرکز ترکیه قرار دارد

کایسری مرکز ترکیه

فاصله تقریبی کایسری تا مرز بازرگان ایرانی از طریق زمینی و از نزدیک ترین مسیر 10 ساعت و 40 دقیقه هست . همچنین 2 مسیر دیگر برای ورود زمینی به کایسری وجود دارد که در نقشه می توانید ببینید :
راههای زمینی ورود به کایسری
همچنین راه ورود به قطار نیز به کایسری وجود دارد . قطاری که از تهران عازم آنکارا هست ابتدا در کایسری توقف می کند سپس به آنکارا می رود. ساعت حرکت قطار روزهای چهارشنبه ها هست پس از خروج از مرز و رسیدن به دریاچه وان مسافرها با کشتی از روی دریاچه عبور داده شده و سپس با قطار ترکیه به سوی کایسری می روند. این سفر هم می تواند لذت بخش باشد اگر به صورت گروهی انجام شود . هزینه پایین قطار نسبت به هواپیما و دیدن مناظر بسیار در بین راه و همچنین یک روز کشتی سواری روی دریاچه وان از مزایای حرکت با قطار است .

سومین راه ورود به کایسری از طریق هوایی است ، ابتدا باید یک پرواز از شهر خود به استانبول و یا انکارا داشته باشید سپس با عوض کردن پرواز به کایسری بیایید.

پرواز ترکیش

پس از ورود به کایسری کجا برویم ؟ 

اولین سوالی که در ذهن هر مسافر یا گردشگر ایجاد می شود محلی برای اقامت است . بهترین هتل شهر کایسری هتل رادیسون بلو (Hotel Radison blu) هتلی واقع در مرکز شهر هست . این هتل 5 ستاره یکی از با کیفیت ترین هتل های مجموعه زنجیره ای هتل های رادیسون است . قیمت این هتل برای یک شب برای 2 بزرگسال 250 لیر به بالا محسوب میشود
هتل رادیسون کایسری 
هتل رادیسون کایسری
هتل رادیسون کایسری
به هتل های دیگر شهر نیز میتوان اشاره کرد از هتل هیلتون 5 ستاره با قیمت 250 لیر به بالا برای هر شب برای 2 نفر تا هتل های ارزان قیمت تر با ستاره های پایین با قیمت 90 لیر به بالا برای هر شب برای 2 نفر

هتل هیلتون کایسری 
با کلیک بر روی لینک زیر میتوانید ادرس کلیه هتل های کایسری همراه با قیمت آنها را ببینید 

چه غذاهایی و با چه قیمتی 

معمولا کایسری به علت دامپروری قوی در اطراف خود از نظر گوشت و لبنیات بسیار ممتاز است . حتی با مقایسه قیمتی که با شهرهای دیگر از جمله شهرهای توریستی همچون استانبول داشتم قیمت رستوران ها در اینجا بسیار کمتر و حتی در پاره ای از مواقع نصف قیمت بود .
غذاهای سنتی کایسری عبارتند از مانتی ، سوجوک، پاستیرما ، قیمالی که ریشه همه آنها گوشتی است .

مثلا قیمت یک پرس قیمالی (کیمالی) که از خانواه پیده هاست pide  بین 5تا7 لیر هست ، این خوراک بیشتر در نانوایی ها تهیه میشود و شما به اکثر نانوایی ها سفارش دهید آن را در اختیار شما قرار می دهند :

قیمالی (کیمالی)

قیمالی تشکیل شده است از گوشت چرخ کرده که با فلفل تند و گوجه و مقداری مخلفات دیگر ورز داده شده و سپس درون تنور نانوایی تا 7 دقیقه حرارت می بیند.نانوایی های کایسری با استفاده چوب خوراک پزی میکنند و این را یک مزیت میدانند که از سوخت فسیلی بهره نمی برند .

شیش کباب ات
 این نوع کباب که در بالا مشاهده می کنید به اسم شیش کباب ات معروف است .تشکیل شده از گوشت گوسفند به صورت کنجه شده است . قیمت با سوپ از 13 لیر تا 20 بسته به میزان مخلفات همراه


نوع دیگری از کباب که در همه جای ترکیه به ویژه کایسری بسیار معروف است ادنا کباب نام دارد . شکلی به مانند کباب کوبیده خودمان دارد ولی طعم آن متفاوت است .قیمت آن نیز بین 13 تا 20 لیر با توجه به مخلفات آن هست
ادنا کباب 

کوفته کباب هم کبابی نیست که بشود از آن گذشت .شکل آن گرد هست و طعم آن بسیار خاص .قیمت بین 13 تا 20 لیر

کوفته کباب

جیگرشیش هم که همان جیگر خودمان است ولی فرقی که دارد بسیار نرم تر از جیگرهای ایران ساخته می شود قیمت بین 13 تا 17 لیر


البته همه این کباب ها به صورت پورس با این قیمت هست و اگر بخوایید ارزان تر بخورید میتوانید ساندویچ (دوروم ) انها را سفارش دهید که قیمتی بین 4 تا 7 لیر دارد و روی اکثر آنها یک سوپ مجانی هم گذاشته می شود .


در کایسری چند خوراکی هست که مردم شهر بسیار دوست می دارند و به نوعی بومی خود کایسری است.
اولین آن مانتی کایسری است . خوراکی تشکیل شده از گلوله های گوشت در لابه لای یه تیکه خمیر که خوردن آن خالی از لطف نیست .
مانتی کایسری
مانتی کایسری
پاستیرما کایسری نیز بسیار معروف و سوغات بسیاری از توریستهایی است که زمستان برای اسکی به کایسری می آیند . پاستیرما عبارت از گوشت دودی شده . قیمت آن از کیلویی 50 لیر به بالا هست
پاستیرما کایسری

این گوشتها معمولا به صورت خام خورده میشود قبلا فراوری شده است

سوجوک نیز یک نوع سویس ترکی است اما درصد بالایی گوشت دارد و مواد آن فلفل و سیر هست . تفاوت هایی که با سویس های کارخانه ای دارد که از داخل کردن مواد اضافه در آن خبری نیست و گوشت خالص درون آن هست.

سوجوک کایسری
قیمت هر کیلو سوجوک کایسری 30 لیر به بالا است

مناطق تفریجی و گردشگری :

شهر کایسری در دنیا با پیست اسکی بین المللی اش واقع در کوه ارجی اس شناخته می شود و اولین منطقه تفریحی کایسری به شمار می رود. هر ساله صدها توریست از سراسر دنیا برای اسکی به کوه ارجی اس می آیند. کوه ارجی اس دارای تله کابین هست که افراد را تا بالا کوه می برد. قیمت تله کابین هم 4-5 لیر هست. همچنین اتوبوس های خط واحد ترکیه با 2 لیر شما را از مرکز شهر به بالای کوه ارجی اس می برند .
کوه ارجی اس کایسری ترکیه

کوه ارجی اس کایسری
اسکی در کوه ار جی اس 
شما همچنین می توانید لوازم اسکی و یا ماشین های کوچک برای سر سره بازی را کرایه کنید . قیمت کرایه یک ساعته لوازم اسکی 20 لیر و ماشین های کوچک 15 لیر می باشد

این فیلم هم با موزیک محلی در مورد کوه ارجی اس هست :در بالا کوه هتل ها و رستوران های زیادی برای اقامت با قیمت مناسب میتوانید پیدا کنید. برای رفتن به کوه ارجی اس هم میتوانید از سرویس های اتوبوس که در میدان جمهوری واقع است استفاده کنید و با 2 لیر به بالای کوه بروید. قیمت تله کابین هم 2.5 لیر است .مجتمع بازی و تفریجی  آنادولو هیریکا دیاری :

این مجموعه عظیم که شامل شهربازی ؛ لیزر گیم ، باغ وحش ؛ پارک آبی ؛ سالن اسکیت روی یخ  و چندین مجتمع بزرگ دیگر هست می تواند نیاز شما را به تفریح و سرگرمی بر آورده کند.
باغ وحش آنادولو هیریکا دیاری
پارک آبی آنادولو
قیمت باغ وحش : 2.5 لیر
قیمت پارک آبی : 5 تا 15 لیر بسته به نوع کرایه وسایل مورد نظر

ادرس : 

Anadolu Harikalar Diyarı

Cırgalan Mah. Kumarlı Mevki
38010 Kocasinan/Kayseri

شما می توانید با سوار شدن  بر قطار شهری مستقیم به جلوی این مجتمع تفریحی بیایید  
فیلم بالا درباره پارک آبی واقع در همین مجتمع تفریحی

آرامگاه سید برهان الدین محقق ترمذی 

سید برهان الدین شاعر و ادیب ایرانی و استاد مولانا بوده است . آرامگاه او در شهر کایسری قرار دارد و مورد توجه مخاطبانی است . مکان پارک پیرامون آرامگاه دارای فضای ساکن و خوبی است و از فروشگاههای کوچک کنار آرمگاه هم می توانید چای ، سیمیت و بعضا خوراکی های دیگر تهیه کنید  همچنین در ماه رمضان در طول 30 روز به صورت رایگان در این مکان به بازدید کنندگان افطاری داده می شود .

سید برهان الدین محقق ترمذی 
خوردن چای و سمیت در آرامگاه سید برهان 
قلعه کایسری و میدان جمهوری 

شاید بتوان یکی از زیبا ترین نقاط شهر را که اکثر ایرانیان ساکن کایسری می شناسند قلعه و جمهوریت میدان که به عنوان قلب شهر نیز محسوب می شود برشمرد. در این میدان قلعه ای واقع است با سابقه طویل تاریخی ، ساعتی که به فارسی روی آن شمال ؛ جنوب ، شرق ؛ غرب نوشته شده است و همچنین بازار قدیم است .

قلعه کایسری
قلعه کایسری در حدود 1500 سال پیش در دوره بیزانس و به منظور امور دفاعی ساخته شد اما هنوز هم این قلعه پابرجا هست و در مرکز شهر به زیبایی می درخشد
ساعت کایسری
در رو به روی قلعه ساعتی است و روی آن ساعت به فارسی شمال ، جنوب ، شرق و غرب نوشته شده است . احتمالا این نوشته متعلق به دوران عثمانی است .

بازار کایسری
همچنین در کنار قلعه بازار قدیمی کایسری قرار داد که یکی از چهار بازار بزرگ ترکیه محسوب می شود در این بازار قدیمی از لبنیات تا البسه و قالی و کفش و ... داد و ستد می شود

بازار کایسری از بالا 

دانشگاه ارجی اس کایسری 


دانشگاه ارجی اس کایسری

دانشگاه ارجی اس قیصریه جزو 15 دانشگاه برتر ترکیه محسوب می شود و بیش از 50 هزار دانشجو ، 18 دانشکده 445 رشته تحصیلی یکی از معتبر ترین دانشگاههای ترکیه محسوب می شود .

این دانشگاه نیز هر ساله تعدادی دانشجو از سراسر دنیا از طریق بورس می پذیرد. دانشجویان ایرانی و همچنین دانشجویان پذیرفته شده از طریق بورس باید ابتدا در دانشکده تحصیلات تکمیلی این دانشگاه که ارسم ERSEM نام دارد مدر C1 یا جی بیر خود را بگیرند تا بتوانند در رشته ای که میخواهند ادامه تحصیل دهند.

هزینه یک سال شرکت در دانشکده ارسم برای گرفتن مدرک زبان ترکی یا همان جی بیر 4050 لیر برای یک سال و 5 ترم تحصیلی می باشد.

ERSEM 
رشته پزشکی  و دندان پزشکی دانشگاه ارجی اس دارای رنکینگ بسیار خوبی در دنیا می باشد .

اگر میخواهید در دانشگاه ار جی اس ادامه تحصیل بدهید ابتدا به بخش ارسم در این دانشگاه رفته و ثبت نام می کنید و پس از پایان دوره یکساله می توانید در هر رشته که خواستید ادامه تحصیل دهید.

رتبه دانشگاه پزشکی کایسری در میان دانشگاههای ترکیه را می توانید از جدول زیر ببینید :
رتبه دانشگاه پزشکی ارجی اس ترکیه کایسری

امیدورام این خلاصه توانسته باشد معرفی خوبی از این شهری باشد که چندی است درون آن زندگی میکنم. این پست به تدریح آپدیت خواهد شد . اگر سوالی در مورد این شهر داشتید می توانید در فیس بوک یا گوگل پلاس از من بپرسید .


۱ نظر:

نتیجه از سریال بازی ماهی مرکب: به برخی پیرها اعتماد و دلرحمی نکنید

ماهی مرکب و سید علی خامنه ای بسیاری مواقع ما انسانها تا یک نفر پیر رو میبینیم دلمون به حالش میسوزه و با محبت باهاش رفتار میکنیم. اما بعضی از...