۱۳۹۱/۰۴/۰۱

خلاصه صحبتهای دیروز شاهزاده رضا پهلوی و آقا حسن شریعتمداری در برنامه افقدر برنامه افق در روز چهارشنبه 31 خرداد ماه 1391 راجع به مساله سکولاریسم بحثی انجام شد.میهمانان برنامه شاهزاده رضا پهلوی و آقای حسن شریعتمداری بودند.
شاهزاده رضا پهلوی در این برنامه بر جدایی کامل دین از سیاست تاکیید کرد و این مورد را ضروری برای آینده ایران دانست همچنین دموکراسی و حقوق بشر را اصل جدا نشدنی از سکولاریسم دانست. آقای شریعتمداری از طرف جمهوری خواهان  در این برنامه بر سکولاریسم تاکیید کرد اما گفت دین باید از حکومت جدا شود نه از سیاست که مقداری نامفهوم بود.شاهزاده رضا پهلوی در مورد ضرورت انتخابات آزاد تاکیید و گفت انتخاب آزاد در صورتی برگزار میشود که نظام حاکم از بین برود یا خامنه ای عملا کنار بکشد و شرایط یک انتخابات آزاد را طبق استاندارهای بین المللی فراهم کند ولی آقای شریعتمداری از طیف جمهوری خواه این نظریه را رد کرد و گفت باید با جناح های دیگر رژیم سازش کرد و از آن طریق ضمینه انتخابات آزاد را فراهم کرد.

در حاشیه بحث شاهزاده رضا پهلوی از شاهین نجفی ,زندانیان سیاسی و عقیدتی و حقوق همه ادیان ایرانی حمایت و گفت در سکولاریسم همه این  حقوق برای ابراز عقیده فراهم است.آقای شریعتمداری نیز بر این تاکیید کرد که کار رضا شاه برای سکولار کردن جامعه در آن زمان اشتباه بوده است.

تحلیل خودم : شاهزاده : تاکیید بر یک جدایی دین از سیاست تمام عیار برای آینده ایران,پرداختن به بحث اصلی و در چارچوب برنامه بودن
حسن شریعتمداری :  تمامیت خواه بودن,احترام نگذاشتن به رای مردم برای انتخاب حکومت آینده ایران

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر

نتیجه از سریال بازی ماهی مرکب: به برخی پیرها اعتماد و دلرحمی نکنید

ماهی مرکب و سید علی خامنه ای بسیاری مواقع ما انسانها تا یک نفر پیر رو میبینیم دلمون به حالش میسوزه و با محبت باهاش رفتار میکنیم. اما بعضی از...