۱۳۹۰/۱۰/۱۸

معرفی حکومتهای پادشاهی پارلمانی : دانمارک

بنا بر درخواستهای بسیار عزیزان مبنی بر معرفی پادشاهی پارلمانی و حکومتهایی از این قبیل از امروز شروع به معرفی حکومتهای پادشاهی پارلمانی میکنم.این نوشته و تحقیقات توسط دوست خوبم امید دانا که به تازگی از بند 350 اوین آزاد شده و از هواداران مشروطه پادشاهی هست در اختیار بنده قرار داده شده است.
پادشاهی های اروپایی / دانمارک
بر اساس پژوهش های انجام شده، شادترین مردم دنیا در دانمارک زندگی می کنند. دانمارک در حدود 5.5 میلیون نفر جمعیت دارد و درصد فقر در این کشور بسیار ناچیز است. براحتی میتوان فهمید که چرا دانمارک شادترین مردم جهان را دارد چرا که سطح آموزش و پرورش در این کشور بسیار بالاست. مدارس از کیفیت بالای آموزشی برخوردارند و میزان شهریه مدارس خصوصی با توان مالی مردم سازگار است و مردم این کشور هم از درآمد خوبی برخودار هستند. دانمارک با کشورهای آلمان، سوئد و نروژ هم مرز است. متوسط عمر افراد در حدود 78 سال میباشد. در آمد سرانه مردم دانمارک 34.600 دلار در سال است. 
دانمارک از دموکراسی، برابری اجتماعی و محیط صلح آمیزی برخوردار و کشوری شکوفا و آباد است.
دانمارک از سلطنت مشروطه برخوردار است و قانون اساسی این کشور به ملکه (در حال حاضر ملکه مارگارت دوم) به عنوان شخص اول کشور قدرت اجرایی داده است. این قدرت اجرایی توسط نخست وزیر و اعضای کابینه اش اعمال می شود. اعضای دولت، شامل نخست وزیر و هیات وزیران، در مقابل پارلمان یعنی قوه مقننه کشور باید پاسخگو و مسوول باشند. پارلمان دانمارک از جنس مجلس اعلی است. به این معنا که مصوبه هایش تحت تاثیر قوانین قبلی (مصوبه های مجلس پیشین) قرار نمی گیرند.
اگرچه ملکه براساس قانون اساسی دانمارک شخص اول کشور و به عبارت دیگر رئیس کشور شناخته می شود اما این نخست وزیر است که ریاست دولت را برعهده دارد. مجلس ملی دانمارک متشکل از 179 نماینده منتخب است و انتخابات آن نیز هر چهارسال یک بار برگزار می شود. مجلس این قدرت را دارد که در صورت ندادن رای اعتماد به وزیران پیشنهادی، کل دولت را مجبور به استعفا کند. سیستم سیاسی دانمارک درست مثل اغلب کشورهای اروپای غربی به طور سنتی بر ائتلاف جریان ها و احزاب متمرکز است.
احزابی که در انتخابات پارلمان از اکثریت آرا برخوردار شده اند پس از ائتلاف با یکدیگر دولت را تشکیل می دهند. اما از آنجا که اعضای دولت باید در مقابل پارلمان و نماینده ها پاسخگو باشند، قانون حکم می کند که اعضای دولت نباید از میان نمایندگان انتخاب شوند.

۳ نظر:

 1. calsad.blogfa.com
  امروز ،همان طور که داشتم صحنه هایی از مراسم عروسی سلطنتی پرنس ویلیام نوه ملکه بریتانیا را تماشا می کردم، پیش خودم فکر می کردم این ها هم شاه و سلطنت دارند، ما هم داشتیم. منتها مال آنها کجا و مال ما کجا؟

  مال آنها همه نجیب زاده و نسل اندر نسل شاهزاده که می توانند اجدادشان را تا هزار و پانصدسال پیش با اسم و رسم نام ببرند. مال ما که حداکثر تا چند نسل قبلشان معلوم نیست کی بوده و از کجا درآمده .بس که مملکت هرکی هرکی و تخمی بوده ، هر که زورش بیشتر بوده توانسته تا چندصباحی پادشاهی کند تا اینکه یکی پرزورتر پیدا شود و دودمان این یکی را برباددهدو جای او را بگیردو...

  مال آن ها همه آقا و مودب و نجیب وجنتلمن . مال ما همه گره گوری . گشنه گدا و دزد و شهوتران .

  مال آنها همه متواضع و فروتن و مردم دار .مال ما همه متفرعن و طلبکار.

  مال آنها همه خوش اخلاق و خندان . مال ما همه عبوس و با قیافه بر ما مگوزید.

  مال آنها ... مال ما...

  شاید مقایسه بالا خیلی منصفانه نباشد ، اما اگر به مصداق جمله شریفه "خلایق هرچه لایق " و یا "ازکوزه همان برون تراود که در اوست" ، همچنین نسبتی - حتی در درجه پایین تر و خفیف تر- بین مردم آنها و خود ما باشد ، چه؟ چه خاکی باید به سر کرد؟ این است که می گویند "تف سر بالا..."

  نوشته شده توسط علی در ساعت 6:22 | لینک | آرشیو نظرات

  پاسخحذف
 2. اگر شما طرفدار حکومت سلطنتی مشروطه هستید، باید طرفدار حکومت مشروطه ی خامنه ای باشید. چون الان حکومت دست اون هست. رضا پهلوی الان چی کاره هست که میخواید قدرت رو دستش بدید و محدودش کنید؟! دنیا بهمون میخنده! اون خامنه ای هست که باید راضیش کرد و قدرتش رو محدود کرد. خامنه ای هم با حذف رئیس جمهور و بوجود آوردن نخست وزیر میخواست همین کار رو بکنه! ولی موفق نشد. خوب چرا از اون طرفداری نمیکنید؟!
  میبینی؟ هنوز همین جمهوری اسلامی بیمار، اسماً و رسماً دمکراتیک تر از سلطنتی مشروطه ی مورد نظر شماست. چون هنوز چیزی به اسم رئیس جمهور داره.

  پاسخحذف
 3. مسئله ی بعدی اینکه، شما در مورد انتخابات و رفراندم برای حکومت سلطنتی مشروطه صحبت میکنید. در صورتی که هیچ حکومت سلطنتی(سلسله ی جدید پادشاهی، نه تغییر از مطلقه به مشروطه) بدون خونریزی بوجود نیومده. اصلاً انتخابات برای زمانی هست که بر مبنای شایستگی افراد باشه، نه نژاد اون ها! حالا فرض کن مردم به سلطنتی مشروطه رای دادند. به رضا پهلوی که رای ندادند. رقیب انتخاباتی ایشون برای سلطنت مادام العمر کی هست؟!! نکنه فکر کردی مثل رفراندم جمهوری اسلامی، "پهلوی: آری ، خیر" هست؟!!

  پاسخحذف

تجربیات من از خام گیاه خواری و نکات مفید در این مسیر

داستان این ماجرا از اینجا آغاز می شود که کتاب آقای آرشاویر د آوانسیان توسط یکی از دوستان برای مطالعه به من فرستاده شد. موضوع و تیتر کتاب برا...