۱۳۸۹/۰۳/۲۳

مشکل اطلاع رسانی محدود و نیاز به ایجاد شبکه ماهواره ای مستقل برای جنبش سبز

یک سال از جنبش سبز ملت ایران گذشت.جنبش سبزی که در این یکسال حماسه و غرور آفرید آنهم با اندک بضاعتی که داشت.جنبش سبز که با فراز و نشیب این یکساله از پای ننشست نه مانند سرخ پوشان تایلند بود که تا رهبرانشان را دستگیر کنند به خانه بروند نه مانند معترضین یونان بود که اعتراضشان یک روز و دو روز تمام شود نه مانند قرقیزستان که یک روزه کشور را بگیرند امروز در امور داخلی خود بمانند و از روسیه کمک بخواهند و روسیه به آنها محل نگذارد

.باری این همان جنبشی است که یکسال ایستاد و آخرین بار ایستادن آن را امروز و دیشب دیدیم در سالروز جنبش 22 خرداد و الله و اکبر و مرگ بر دیکتاتور دیشب و امشب.

ولی ما با چه بضاعت و قدرتی ایستاده ایم ؟میزان آگاه کردن عموم جامعه چقدر بوده است؟آیا جنبش سبز مخصوص تهران است؟ آیا نباید دیگر آحاد جامعه از وجود این جنبش مطلع شوند یا اگر مطلع هستند آیا باید آن قشر از جامعه مطلع باشند که با فرض مثال دنبال کننده فیس بوک آقای موسوی هستند و یا سایت سحام نیوز آقای کروبی و سایت جرس و هزاران سایت فیلتر شده دیگر را به زور و با فیلتر شکن باز میکنند .
هر چه به پیش میرویم محدود تر میشویم .هر چه به پیش میرویم همدیگر را گم میکنیم . هر چه به پیش میرویم حلقه های اولیه جنبش که در نتیجه همبستگی برای انتخابات به هم گره خورده بودند دچار باز شدن گره میشوند.از یک طرف تکنیک های دولت کودتا و رسانه های خائن آن برای پاشیدن گرد نا امیدی و یاس و مرگ از یک سو از یک طرف شمشیر از رو بسته دولت کودتا در برابر مردم همه دست به دست هم داده که بخواهند مردم و حلقه ها را هر چی بیشتر از هم باز کنند .
ولی اگر تا به حال مردم دلاور ایران این چنین ایستاده اند نه به خاطر اطلاع رسانی کافی افراد مسئول و عملکرد ممتاز رهبران جنبش در این یکسال بلکه بخاطر ما مردمی است که در این فضای اینترنت دست از زندگی و سود و منفعت دنیوی کشیده ایم و اخبار واصله را به گوش عوام جامعه که این امکان را ندارند رسانده ایم .باور کنید خسته ایم ولی از پا ننشسته ایم چون ایمان داشتیم که ما پیروز خواهیم بود.

ما گروهی از بچه های خبر رسان در این فضا ها متفقل القول به این نتیجه رسیده ایم که فضای اینترنت فضای لازم برای اطلاع رسانی است ولی کافی نیست . رساندن اعلامیه ها از دعوت به تظاهرات گرفته تا دعوت به اعتصابات و اعمال دولت کودتا با توجه به نیروی کم باقی مانده ما در فضای اینترنت و بستن تمام سایتها و وبلاگها و محدودیت بسیار سخت شده است.اگر هم الان پیش خودتان فکر میکنید که بلی بیایید بیانیه ها را اینترنت گرفته و چاپ کنید و مانند اوایل انقلاب در میان جمعیت توزییع کنید این کار با توجه به تعداد اندک ما که دسترسی به فیلتر شکن و ...دارند و مشکلات و گستردگی جامعه عملا منتفی است.
این همه موضوع را نوشتم تا بر سر اصل مطلب بروم . امروز نیاز مبرم ما به شبکه ماهواره ای مستقل برای جنبش سبز که فقط هدف را مبارزه علیه دولت کودتا گذاشته و بیانیه ها و اعلامیه ها و اعتصابیه ها از درون او سازماندهی میشود احساس میشود .
دلایل :
1-شبکه تلوزیونی عام ، فراگیر و مردم پسند است.

2-شبکه تلوزیونی میتواند مخاطب بسیار زیاد تری نسبت به اینترنت داشته باشد چون قشری که اینترنت کار میکنند جوانان 18 تا 30 سال هستند در صورتی که مخاطبین تلوزیون کودک 2 ساله تا پیرمرد 80 ساله است .کار با ان بسیار ساده و با یک دکمه هست . نه نیاز به یاد گیری کامپیوتر دارد نه زبان انگلیسی و اینترنت و همچنین مانند اینترنت تک مخاطبه نیست .یعنی در یک خانواده همه به اخبار کانال ماهواره ای گوش میدهند در صورتی که اینترنت فقط یک نفر میتواند از آن خبر بگیرد.

3-انتقال راحت مطالب به مخاطب و امکان جلوگیری از سردر گمی مخاطب در سایتها .بر فرض مثال امروز مردم نمی دانستند به حرف کدام سایت یا وبلاگ توجه کنند .هر کس برای تظاهرات یک ساعت و مکانی را مشخص کرده بود و همه سر درگم شده بودند.یک عده اعتصاب را پیشنهاد داده بودند یک عده تظاهرات را و در نتیچه هیچکدام اینها به طور سازمان داده شده ای شکل نگرفت.ولی اگر از یک رسانه انحصاری جنبش یک آکسیون پیشنهاد میشد ما این سردرگمی را نداشتیم.

4-غیر قابل سانسور و فیلتر بودن هم میتواند از ویژگی های اصلی تلوزیون باشد .نه فیلتر میشود نه میتواند توسط دولت کودتا مانند اینترنت قطع شود و اگر دوستان خیال میکنند که دولت کودتا میتواند شبکه ها را با پارازیت هوایی بزند اینکار به علت اخطار سازمان آژانس ملي كنترل فركانس عملا مرتفع شده و دستم دولت کودتا از این امر نیز کوتاه گشته است.

5-از نظر پوشش هم میتواند از روستاهای سیستان و بلوچستان گرفته تا محله جردن تهران را پوشش دهد ولی اینترنت این ویژگی را هم برخوردار نیست و هنوز بسیاری از شهرهای و اغلب روستا ها دسترسی به اینترنت ندارند ولی بنده خود شاهد بودم که در روستاهایی که سر زدم اغلب مردم ماهواره داشتند.

خوب حال توصیه ما بچه های خبر رسان سبز در درجه اول به آقایان کروبی و موسوی و اگر آنها معذوریت داشتند از هر جنبش سبزی آزاده ای که این امکان برایش فراهم هست که بتواند شبکه ای مستقل برای جنبش سبز ترجیحا بر روی ماهواره هاتبرد و در صورت مشکلات بر روی ماهواره یوتل ست دبیلو 3 یا هر دو ایجاد کند و پرش بلند ما به سمت آگاهی رسانی دقیق و سریع برای جنبش سبز و پیروزی جنبش بردارد.

در شبکه تلوزیونی هم نیاز نیست که مانند شبکه های بزرگ دارای اخبار و مجری و برنامه های مختلف باشد .فقط برنامه های آتی جنبش سبز را اعلام کند یا فیلم های روزهای تظاهرات را نشان دهد.بهترین کار هم این میتواند باشد که برنامه های کمیته نافرمانی مدنی کاما را مکررا از تلوزیون اعلام کند.

از بچه های سبز فضاهای مجازی ذیل تقاضا دارم با پخش این موضوع بر ارجحیت آن تاکید کنند :

فضا های مجازی :بالاترین-دنباله-سبز لینک-فرند فید-گوگل باز-سایت کلوب.کام-تویتر-فیس بوک و ...
مسنجرهای :یاهو مسنجر -پالتاک-بیلوکس-گوگل تالک-اگزه کیوتیو

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر

جمهوری اشغالگر اسلامی به دنبال اینستاگرامی کردن تویتر به نوار بهداشتی متوصل شد

دوستان، جدیدا عده ای از مزدوران رژیم به صورت خیلی سیستماتیک وارد تویتر شده اند، اکثر آنها آیدی دختر دارند و بیشتر راجع به موضوعات سطحی و ی...